Zwiedzanie

Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku jest nie tylko muzeum popularyzującym wiedzę o ruchu Solidarności i antykomunistycznej opozycji w Polsce i Europie. Jest to również centrum dialogu o współczesnym świecie.

Europejskie Centrum Solidarności (ECS) wciela w życie nową formułę instytucji: to nie tylko muzeum popularyzujące wiedzę o ruchu Solidarności i antykomunistycznej opozycji w Polsce i Europie, ale i centrum dialogu o współczesnym świecie. ECS inspiruje debaty na temat kondycji otwartego społeczeństwa, tożsamości demokratycznych wspólnot oraz zagadnień sprawiedliwości społecznej. Innym ważnym celem ECS jest nieść ideę wolności i solidarności państwom autorytarnym.

Europejskie Centrum Solidarności powstaje jako miejsce bardzo ważne dla historii zarówno Polski, jak i Europy. To tutaj, w byłej Stoczni im. Lenina w Gdańsku, miały początek wydarzenia, które w końcu doprowadziły do zburzenia muru berlińskiego i przywrócenia wolności w całej Europie wschodniej i środkowej. Wznoszący się nieopodal Pomnik Poległych Stoczniowców upamiętnia krwawe wydarzenia z grudnia 1970 r., kiedy to władze otworzyły ogień do robotników stoczniowych. Obok Pomnika stoi Brama nr 2 do byłej Stoczni Lenina, która w latach 1980-tych stała się ikoną walki z komunistycznym reżimem. Wreszcie, jest tu mieszcząca się niedaleko Sala BHP, gdzie w dniu 31 sierpnia 1980 r. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podpisał porozumienie z komunistycznym rządem Polski. Zaburzyło ono status quo w takim stopniu, że marzenia o wolności stały się rzeczywistością.

W nowym budynku ECS przedstawiona jest historia ruchu Solidarność oraz zmiany, które zapoczątkował on w Europie Środkowej i wschodniej. Wystawa pokazuje około 1.800 eksponatów.

Europejskie Centrum Solidarności

Related Experiences